Czy dogoterapia może pomóc w leczeniu ADHD u dzieci?

Czy dogoterapia może pomóc w leczeniu ADHD u dzieci?

1. Czym jest ADHD?

ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) to zaburzenie neurologiczne, które często diagnozuje się u dzieci w wieku szkolnym. Objawia się przede wszystkim trudnościami w skupianiu uwagi, nadmierną impulsywnością oraz nadmierną ruchliwością. Dzieci z ADHD mają trudności w utrzymaniu uwagi na jednym zadaniu, są często nadpobudliwe i mogą wykazywać niewłaściwe zachowanie w szkole lub w domu.

2. W jaki sposób dogoterapia może wpływać na leczenie ADHD?

Dogoterapia, czyli terapia z wykorzystaniem psów, zyskuje coraz większą popularność jako uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia ADHD u dzieci. Kontakt z psem może pomóc dziecku w skupieniu uwagi i redukcji impulsywności. Przebywanie z psem może być stymulujące dla zmysłów dziecka, co może wpływać na poprawę koncentracji. Dodatkowo, obecność psa często działa uspokajająco na dziecko i pozwala mu odreagować nadmiar energii.

3. Korzyści wynikające z dogoterapii dla dzieci z ADHD

Terapia z psem może przynieść wiele korzyści dzieciom z ADHD. Jedną z najważniejszych jest poprawa koncentracji i skupienia uwagi. Dzieci uczą się zadawać psu polecenia i wykonywać konkretne zadania, co wymaga od nich skupienia i cierpliwości. Wzmacnia to zdolności poznawcze, a także uczy odpowiedzialności.

Dodatkowo, psi przyjaciel często działa jako swego rodzaju terapeuta, który nie ocenia i nie krytykuje dziecka. Relacja z psem może być często komfortowym i bezpiecznym miejscem, gdzie dziecko może się w pełni wyrazić i być akceptowane. To z kolei przekłada się na wzrost pewności siebie i poprawę samopoczucia.

4. Jak wygląda dogoterapia w praktyce?

Podczas terapii z psem dziecko uczestniczy w różnych aktywnościach związanych z psem. Może to obejmować spacery, zabawy, treningi posłuszeństwa, a nawet terapię z wykorzystaniem konkretnych ćwiczeń. Terapia z psem jest prowadzona przez specjalistów, którzy wiedzą jak dostosować zajęcia do potrzeb i możliwości dziecka.

Warto pamiętać, że dogoterapia nie powinna być jedyną formą leczenia ADHD u dzieci. Zawsze powinna być uzupełnieniem innych metod terapeutycznych, takich jak terapia behawioralna czy farmakoterapia. Jednak, terapia z psem może być cennym dodatkiem, który wpływa pozytywnie na rozwój dziecka z ADHD.

Dodaj komentarz

Autor

Bartosz Kaczmarczyk – Miłośnik motoryzacji, z zawodu analityk biznesowy. Uwielbiający podróże i poznawanie innych kultur. Na codzień prowadzi małe przedsiębiorstwo i fascynującego bloga.