Eozynofilowe zapalenie przełyku i jego objawy: jak odróżnić je od choroby refluksowej?


Eozynofilowe zapalenie przełyku i jego objawy: jak odróżnić je od choroby refluksowej?

Eozynofilowe zapalenie przełyku (EoE)

Eozynofilowe zapalenie przełyku (EoE) to rzadka choroba, która wpływa na przełyk, powodując dyskomfort i trudności w przełykaniu pokarmu. Choroba ta charakteryzuje się nadmierną ilością komórek eozynofilowych w tkankach błony śluzowej przełyku. W przeciwieństwie do choroby refluksowej, EoE nie jest spowodowane przez działanie soków żołądkowych, ale jest reakcją alergiczną na pokarmy.

Objawy Eozynofilowego zapalenia przełyku

Objawy EoE mogą różnić się u różnych osób, ale często obejmują:
– Trudności w przełykaniu pokarmu
– Ból w klatce piersiowej podczas jedzenia
– Odynofobię, czyli strach przed jedzeniem z powodu bólu
– Nudności lub wymioty
– Spadek masy ciała
– Utrata apetytu
– Problemy z sennością
– Zaburzenia zachowania u dzieci

Te objawy mogą być mylone z objawami choroby refluksowej, ale istnieją pewne cechy, które pomagają odróżnić obie choroby.

Różnice między EoE a chorobą refluksową

Jedną z głównych różnic między EoE a chorobą refluksową jest to, że EoE jest reakcją alergiczną na pokarmy, podczas gdy choroba refluksowa jest spowodowana przez działanie kwasu żołądkowego. Osoby z EoE często mają również historię alergii pokarmowych lub innych alergii, które mogą sugerować, że ich objawy są wynikiem alergii.

Kolejną różnicą jest miejsce, w którym występuje ból. Osoby z EoE zazwyczaj odczuwają ból w górnej części klatki piersiowej, podczas gdy osoby z chorobą refluksową częściej odczuwają ból na wysokości mostka.

Diagnoza EoE jest również inna niż diagnoza choroby refluksowej. Aby potwierdzić rozpoznanie EoE, konieczne jest przeprowadzenie badań endoskopowych, podczas których pobiera się próbki tkanek z przełyku. Badanie biopsji ujawni nadmierną ilość komórek eozynofilowych, co jest charakterystyczne dla EoE.

Podsumowanie

Eozynofilowe zapalenie przełyku jest rzadką chorobą, która powoduje dyskomfort i trudności w przełykaniu pokarmu. Objawy tej choroby mogą być mylone z objawami choroby refluksowej, ale istnieją pewne różnice, które można wykorzystać do odróżnienia obu chorób. EoE jest reakcją alergiczną na pokarmy i charakteryzuje się nadmierną ilością komórek eozynofilowych w tkankach błony śluzowej przełyku. Diagnoza EoE wymaga przeprowadzenia badań endoskopowych i biopsji tkanki. Jeśli występują objawy sugerujące EoE, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu odpowiedniej diagnozy i leczenia.

Dodaj komentarz

Autor

Bartosz Kaczmarczyk – Miłośnik motoryzacji, z zawodu analityk biznesowy. Uwielbiający podróże i poznawanie innych kultur. Na codzień prowadzi małe przedsiębiorstwo i fascynującego bloga.