Jak aktywność fizyczna wpływa na terapię raka piersi


Jak aktywność fizyczna wpływa na terapię raka piersi

Jak aktywność fizyczna wpływa na terapię raka piersi

Korzyści aktywności fizycznej dla kobiet z rakiem piersi

Regularna aktywność fizyczna może mieć pozytywny wpływ na terapię raka piersi. Badania wykazały, że u kobiet, które utrzymują aktywność fizyczną na odpowiednim poziomie, ryzyko nawrotu choroby jest niższe, a przeżywalność zwiększa się. Ćwiczenia fizyczne mogą również pomóc w zmniejszaniu skutków ubocznych terapii, takich jak zmęczenie, bóle stawów czy objawy depresji.

Optymalna forma aktywności fizycznej

Podczas terapii raka piersi, zaleca się wybór odpowiedniej formy aktywności fizycznej, która dostosowana jest do stopnia zaawansowania chorej. Przykładowe aktywności to: spacer, jazda na rowerze, pływanie, joga czy taniec. Ważne jest, aby wybierać takie aktywności, które sprawiają przyjemność i nie przeciążają organizmu. Istnieje również wiele programów rehabilitacji dostępnych dla osób z rakiem piersi, które pomagają w zachowaniu kondycji i wracaniu do pełnej sprawności fizycznej.

Możliwe mechanizmy wpływu aktywności fizycznej na terapię raka piersi

Badania sugerują, że aktywność fizyczna może wpływać na terapię raka piersi poprzez kilka mechanizmów. Jednym z nich jest zmniejszenie poziomu estrogenów w organizmie, które są powiązane z rozwojem i wzrostem nowotworów piersi. Aktywność fizyczna może również poprawić funkcjonowanie układu immunologicznego, co z kolei prowadzi do zwiększonej odporności organizmu na rozwój choroby.

Jak zacząć aktywność fizyczną podczas terapii raka piersi

Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej podczas terapii raka piersi, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Należy również pamiętać o stopniowym zwiększaniu intensywności i czasu trwania ćwiczeń. Rozpoczynając aktywność fizyczną, warto korzystać ze wsparcia opiekuna medycznego, trenera czy grupy wsparcia. Regularne badania kontrolne oraz monitorowanie stanu zdrowia są również istotne dla kobiet podczas terapii raka piersi.Dodaj komentarz

Autor

Bartosz Kaczmarczyk – Miłośnik motoryzacji, z zawodu analityk biznesowy. Uwielbiający podróże i poznawanie innych kultur. Na codzień prowadzi małe przedsiębiorstwo i fascynującego bloga.