Jak COVID-19 wpływa na naszą skórę: objawy i sposoby pielęgnacji

Jak COVID-19 wpływa na naszą skórę: objawy i sposoby pielęgnacji

W pandemii COVID-19 nasz świat zmienił się diametralnie, a przede wszystkim dotknęła nas zmiana stylu życia. Oprócz wpływu na naszą zdrowotność ogólną, koronawirus może również mieć niekorzystny efekt na naszą skórę. Zapoznajmy się z objawami wpływu COVID-19 na skórę oraz sposobami, jak możemy zadbać o nią w czasie pandemii.

Wysypki i zmiany skórne

Część pacjentów z COVID-19 zgłasza pojawienie się wysypek i zmian skórnych. Jednym z najczęstszych objawów jest wystąpienie rumienia na policzkach i wokół nosa. Niektórzy pacjenci doświadczają również pęcherzy i grudek na skórze, które mogą powodować swędzenie i dyskomfort.

Aby złagodzić te objawy, ważne jest utrzymanie skóry w czystości i unikanie drażniących substancji. Zaleca się regularne mycie twarzy łagodnymi środkami myjącymi i unikanie mocnych detergentów, które mogą wysuszać skórę. Dodatkowo, należy unikać ekspozycji na słońce i stosować kremy z filtrem UV w celu ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem.

Poświęć uwagę dłoniom

Wirus SARS-CoV-2 przenosi się głównie drogą kropelkową, dlatego higiena rąk jest jednym z najważniejszych środków zapobiegawczych. Częste mycie i dezynfekcja dłoni może jednak prowadzić do nadmiernej suchości i podrażnień skóry.

Aby zapobiec temu problemowi, należy stosować łagodne środki do mycia rąk, które nie zawierają nadmiernie agresywnych składników. Po umyciu, konieczne jest nawilżenie skóry kremem do rąk, który pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Jeśli skóra dłoni staje się bardzo sucha, można również rozważyć stosowanie kremów na bazie mocznika, które pomagają złuszczać martwe komórki naskórka i zmiękczyć skórę.

Złagodzenie podrażnień po noszeniu maseczek

Noszenie maseczek stało się nieodłącznym elementem naszego życia w dobie pandemii. Niestety, częste noszenie maseczek może prowadzić do podrażnień skóry, szczególnie w okolicach ust i nosa.

Aby złagodzić podrażnienia, można zastosować kilka prostych środków. Przede wszystkim, należy regularnie prać i dezynfekować maseczki, aby uniknąć zbierania się bakterii i zanieczyszczeń. Poza tym, dobrze jest używać łagodnych detergentów do prania maseczek, które nie zawierają drażniących substancji. Po zdjęciu maseczki, zaleca się umycie twarzy i nałożenie kremu nawilżającego, który pomoże odzyskać nawilżenie i zniwelować podrażnienia skóry.

Zmień swoje nawyki pielęgnacyjne

W czasach pandemii, warto również zwrócić uwagę na swoje nawyki pielęgnacyjne. Stres, zmieniony styl życia i zwiększone użycie środków dezynfekcyjnych mogą mieć negatywny wpływ na kondycję naszej skóry.

Aby zadbać o skórę, warto zastosować kilka prostych zasad. Po pierwsze, należy starać się utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu poprzez picie odpowiedniej ilości wody. Po drugie, warto zwiększyć spożycie owoców i warzyw bogatych w przeciwutleniacze, które pomagają w odbudowie i ochronie skóry. Po trzecie, należy unikać długotrwałego korzystania z gorącej wody podczas kąpieli i prysznica, ponieważ może ona prowadzić do wysuszenia skóry.

Podsumowując, pandemia COVID-19 może mieć niekorzystny wpływ na kondycję naszej skóry. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na objawy wpływu wirusa na skórę i odpowiednio zareagować. Praktykowanie higieny, nawilżanie skóry i dbanie o swoje nawyki pielęgnacyjne są kluczowe w utrzymaniu zdrowej skóry w czasie pandemii.

Dodaj komentarz

Autor

Bartosz Kaczmarczyk – Miłośnik motoryzacji, z zawodu analityk biznesowy. Uwielbiający podróże i poznawanie innych kultur. Na codzień prowadzi małe przedsiębiorstwo i fascynującego bloga.