Jak pielęgnować oczy noworodka?

Jak pielęgnować oczy noworodka?

Noworodki wymagają szczególnej uwagi i troski ze strony rodziców. Jednym z elementów opieki, którym należy poświęcić uwagę, są oczy dziecka. Jak o nie zadbać?

Zwróć uwagę na pierwsze objawy problemów z oczami

Warto przypomnieć, że noworodki nie widzą jeszcze równie ostro jak dorośli. Ich oczy dopiero rozwijają się i do czasu osiągnięcia pełni swoich możliwości, mogą wystąpić pewne problemy. Dlatego warto zwracać uwagę na objawy, które mogą świadczyć o dysfunkcji oczu malucha. Do takich objawów należą m.in. niepokój dziecka, kłopoty z oddawaniem moczu, łzawienie bądź zaczerwienienie oczu. W takim przypadku warto zgłosić się do pediatry, który pomoże ustalić, co takiego dzieje się z oczami dziecka.

Częsta higiena jest kluczowa

Higiena oczu noworodka jest kluczowa, aby zapobiec infekcjom i innym problemom związanym z tymi organami. Nie należy stosować żadnych preparatów bez konsultacji z lekarzem. Do codziennej pielęgnacji oczu malucha można stosować jedynie czyste i miękkie gazy lub specjalne chusteczki nawilżające przeznaczone do tego celu. Pamiętaj, aby po każdym przetarciu oczy dziecka pozostawić chwilę na suchym powietrzu, aby pozbyć się nagromadzonej wilgoci.

Zwróć uwagę na sposób karmienia dziecka

Sposób karmienia dziecka może wpłynąć na stan jego oczu. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, żeby dziecko ułożone było na bok, a nie na plecach, gdy się karmi. Pozwoli to również na swobodny przepływ pokarmu i uniknięcie zakurzenia kanału łzowego.

Podsumowanie

Pielęgnacja oczu noworodka wymaga szczególnej uwagi i ostrożności. Warto zwracać uwagę na pierwsze objawy problemów z oczami, często przecierać oczy dziecka czystym i miękkim gazikiem, a także dbać o sposób karmienia dziecka. W każdym przypadku, warto korzystać z pomocy pediatry, który pomoże zadbać o to, żeby poziom zdrowia oczu dziecka był na odpowiednio wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Autor

Bartosz Kaczmarczyk – Miłośnik motoryzacji, z zawodu analityk biznesowy. Uwielbiający podróże i poznawanie innych kultur. Na codzień prowadzi małe przedsiębiorstwo i fascynującego bloga.