Jak rozpoznać narcyza i unikać pułapek

Jak rozpoznać narcyza i unikać pułapek

Narcyz to osoba, która jest bardzo skłonna do samouwielbienia, pochlebstw i skupienia się na sobie. Często takie osoby trudno się z nimi dogadać, a ich towarzystwo może być dość wyczerpujące. Jak rozpoznać narcyza i jak unikać pułapek związanych z ich zachowaniem? Oto kilka wskazówek.

1. Skupienie się jedynie na sobie

Narcyz jest osobą, która skupia się jedynie na sobie, więc jeśli zaczyna o tym mówić, warto na to zwrócić uwagę. Być może próbuje przyciągnąć do siebie uwagę poprzez opowieści o sobie i swoim życiu. Warto się zastanowić czy rozmowa jest dwustronna, czy raczej jednostronna.

2. Potrzeba pochwał i pochlebstw

Narcyz bardzo potrzebuje pochlebstw i pochwał, dlatego jeśli spotkacie się z osobą, która stale oczekuje uznania i aprobaty, możecie mieć do czynienia z narcyzem. Często też tacy ludzie myślą, że są lepsi od innych i zawsze chcą wydawać się najlepsi.

3. Brak empatii i nadmierna pewność siebie

Narcyz nie czuje zbytnio empatii dla innych ludzi, dlatego ciężko jest mu zrozumieć ich problemy i trudności. Często też mają nadmierną pewność siebie i wierzą, że są w stanie wszystko osiągnąć, co chcą.

4. Unikaj pułapek

Jeśli spotkacie się z narcyzem, warto unikać rozmów na temat ich życia i dokonań, ponieważ będą one skupione wyłącznie na nich samych. Lepiej skupić się na innych tematach, takich jak kultura, sport czy podróże. Oczywiście, gdy mamy do czynienia z osobą bliską, możemy porozmawiać z nią o jej zachowaniach i starać się pomóc zrozumieć, że świat nie kręci się tylko wokół niej.

Podsumowując, rozpoznanie narcyza nie jest trudne, gdy zwrócimy uwagę na jego zachowanie i podejście do innych ludzi. Warto więc uważać, żeby nie wpadać w pułapki i unikać sytuacji, które sprawią, że będziemy musieli cały czas słuchać o niej i jej problemach.

Dodaj komentarz

Autor

Bartosz Kaczmarczyk – Miłośnik motoryzacji, z zawodu analityk biznesowy. Uwielbiający podróże i poznawanie innych kultur. Na codzień prowadzi małe przedsiębiorstwo i fascynującego bloga.