Jak zadbać o ostrość widzenia u osoby z jaskrą? Porady i wskazówki

Jak zadbać o ostrość widzenia u osoby z jaskrą?

Jaskra jest chorobą oczu, która objawia się uszkodzeniem nerwu wzrokowego i prowadzi do trwałej utraty widzenia. Niestety, często choroba ta jest odkrywana już w zaawansowanym stadium, gdy znaczna część nerwu wzrokowego jest już uszkodzona. Dlatego tak ważne jest regularne badanie wzroku i wczesne wykrycie choroby. Jednak, jeśli już nie udało się jej uniknąć, to ważne jest zadbanie o ostrość widzenia.

Zadbaj o właściwe dieta

Jednym z najważniejszych sposobów na zadbanie o ostrość widzenia u osoby z jaskrą jest właściwa dieta. Dieta powinna być bogata w antyoksydanty, takie jak beta-karoten, witamina C, E i A, cynk i selen. Te składniki pomagają w ochronie oczu przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają proces starzenia się ciała, w tym i oka.

Pamiętaj o regularnych kontrolach u specjalisty

Osoby z jaskrą wymagają regularnych wizyt u specjalisty – okulisty. Nie tylko powinny one kontrolować stan choroby, ale także powinny dbać o prawidłowe dozowanie leków. Okulista wykona odpowiednie badania i oceni czy potrzebna jest zmiana terapii.

Pomoc psychologa

Nieleczona jaskra, może prowadzić do utraty wzroku. Jest to bardzo trudna sytuacja dla osoby chorującej. Dlatego, warto zwrócić uwagę na pomoc psychologiczną. Odpowiedni terapeuta może pomóc w zrozumieniu choroby i poprzez rozmowę oraz wsparcie, w zdrowy sposób poradzić sobie z jej skutkami.

Unikaj czynników ryzyka

Czynniki ryzyka takie jak palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe i cukrzyca, wpływają niekorzystnie na zdrowie oczu. Dlatego, warto zmniejszyć ich wpływ na swoje zdrowie, przez odstawienie papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu i dbanie o zdrowy styl życia.

Podsumowując, należy zadbać o swoje oczy, szczególnie, jeśli choruje się na jaskrę. Dieta bogata w antyoksydanty, regularne wizyty u okulisty, wsparcie psychologiczne i eliminacja czynników ryzyka to najważniejsze kroki do utrzymania ostrości wzroku u osoby z jaskrą.

Dodaj komentarz

Autor

Bartosz Kaczmarczyk – Miłośnik motoryzacji, z zawodu analityk biznesowy. Uwielbiający podróże i poznawanie innych kultur. Na codzień prowadzi małe przedsiębiorstwo i fascynującego bloga.