Najważniejsze zmiany w polskim kodeksie drogowym na rok 2020

Najważniejsze zmiany w polskim kodeksie drogowym na rok 2020

Najważniejsze zmiany w polskim kodeksie drogowym na rok 2020

Rok 2020 przyniósł wiele zmian w polskim kodeksie drogowym, mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz dostosowanie przepisów do obecnych realiów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany, jakie weszły w życie w 2020 roku.

Zmiany w zasadach korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy

Jedną z istotnych zmian w polskim kodeksie drogowym na rok 2020 jest zaostrzenie przepisów dotyczących korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy. Od teraz zabronione jest trzymanie telefonu w ręce podczas prowadzenia pojazdu, nawet jeśli nie wykonuje się z niego żadnych czynności. Dozwolone jest jedynie korzystanie z telefonu w trybie głośnomówiącym lub za pomocą urządzeń umożliwiających obsługę poprzez dotyk ekranu.

Zmiany dotyczące prędkości na drogach ekspresowych i autostradach

W 2020 roku zmieniły się również przepisy dotyczące prędkości na drogach ekspresowych i autostradach. Wprowadzono zróżnicowane limity prędkości w zależności od warunków atmosferycznych. Jeśli widoczność jest ograniczona do 50 metrów, to obowiązuje ograniczenie prędkości do 60 km/h – zmiana ta ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w przypadku mgły, opadów deszczu czy śniegu.

Zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości

Od 2020 roku zaostrzono kary za przekroczenie prędkości. Wprowadzono nowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h. Ponadto, wprowadzono możliwość nałożenia kary dodatkowej – sąd może zobowiązać sprawcę do przejścia ponownego badania lekarskiego i psychologicznego w przypadku popełnienia przestępstwa drogowego.

Zaostrzenie kar za jazdę pod wpływem alkoholu

Ostatnią z ważnych zmian w polskim kodeksie drogowym na rok 2020 jest zaostrzenie kar za jazdę pod wpływem alkoholu. Wprowadzono wyższe kary za przekroczenie dopuszczalnej ilości alkoholu w organizmie. Ponadto, kierowca zatrzymany pod wpływem alkoholu może stracić prawo jazdy na okres od 3 miesięcy do 15 lat, w zależności od przekroczenia dopuszczalnej zawartości alkoholu.Dodaj komentarz

Autor

Bartosz Kaczmarczyk – Miłośnik motoryzacji, z zawodu analityk biznesowy. Uwielbiający podróże i poznawanie innych kultur. Na codzień prowadzi małe przedsiębiorstwo i fascynującego bloga.