Nowe oznaczenia paliw: Co powinieneś wiedzieć?

Nowe oznaczenia paliw: Co powinieneś wiedzieć?

Oznaczenia paliw a środowisko

Ostatnimi czasy możemy zauważyć, że na stacjach benzynowych pojawiły się nowe oznaczenia paliw. Jest to wynik zmiany dyrektywy europejskiej, która ma na celu zwiększyć świadomość ekologiczną kierowców oraz wpłynąć na redukcję emisji zanieczyszczeń w atmosferze. Nowe oznaczenia wyróżniają paliwa, które spełniają standardy emisji Euro 6d TEMP oraz EV/FCV.

Benzyna i olej napędowy

Jednym z najważniejszych zmian jest wprowadzenie oznaczenia E5 dla benzyny, która zawiera maksymalnie 5% etanolu, oraz E10 dla benzyny, która zawiera maksymalnie 10% etanolu. Oznaczenie B7 zostało natomiast przypisane do oleju napędowego, który zawiera maksymalnie 7% biodiesla. Te zmiany są ważne dla ochrony środowiska, ponieważ paliwa zawierające etanol lub biodiesel są mniej szkodliwe dla atmosfery.

Paliwa alternatywne

Wśród nowych oznaczeń możemy także znaleźć symbole związane z paliwami alternatywnymi. Paliwa gazowe, takie jak LPG i CNG, zostały oznaczone odpowiednio jako L i C. Ponadto, pojawiło się również oznaczenie H2 dla wodoru oraz oznaczenie E85 dla paliwa, które zawiera 85% etanolu. Stacje benzynowe zaczynają coraz częściej oferować te alternatywne paliwa, co jest korzystne dla środowiska i dla portfela kierowcy.

Dlaczego warto być świadomym?

Z myślą o środowisku i ekologii, warto być świadomym nowych oznaczeń paliw. Wybierając paliwa o niższej zawartości etanolu lub biodiesla, możemy przyczynić się do redukcji emisji zanieczyszczeń i chronić nasze powietrze. Ponadto, korzystając z alternatywnych paliw, takich jak LPG czy CNG, możemy zaoszczędzić na kosztach paliwa, ponieważ są one często tańsze niż tradycyjna benzyna czy olej napędowy.

Warto zaznaczyć, że oznaczenia nowych paliw są standaryzowane na poziomie europejskim i obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dlatego też, podróżując po Europie, nie powinno być problemu ze zrozumieniem oznaczeń na stacjach benzynowych.

Biorąc pod uwagę te zmiany, jak również fakt, że pojazdy elektryczne stają się coraz popularniejsze, warto zwiększać swoją świadomość na temat nowych oznaczeń paliw. Wybierając odpowiednie paliwo dla swojego samochodu, nie tylko dbamy o środowisko, ale także o naszą kieszeń.

Dodaj komentarz

Autor

Bartosz Kaczmarczyk – Miłośnik motoryzacji, z zawodu analityk biznesowy. Uwielbiający podróże i poznawanie innych kultur. Na codzień prowadzi małe przedsiębiorstwo i fascynującego bloga.