Zdrowe tłuszcze a ryzyko rozwoju otępienia

Zdrowe tłuszcze chronią przed rozwojem otępienia

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej badań sugerujących, że zdrowe tłuszcze mogą wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera oraz innych form otępienia. Okazuje się, że dieta bogata w tłuszcze omega-3, oleje roślinne, oliwę oraz orzechy może wpłynąć na zmniejszenie procesów zapalnych w organizmie, co może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka pojawienia się chorób neurodegeneracyjnych.

Zdrowe tłuszcze a dieta medytterańska

Dieta śródziemnomorska, która jest bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona, ryby oraz oleje roślinne (np. oliwę z oliwek) może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, ale również na procesy zapalne w organizmie. Okazuje się, że dieta oparta na zdrowych tłuszczach może być również korzystna dla zapobiegania rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych.

Tłuszcze trans a ryzyko rozwoju otępienia

Tłuszcze trans, które są często obecne w produktach przetworzonych oraz fast foodach, są uważane za szkodliwe dla organizmu. Okazuje się, że nie tylko wpływają negatywnie na poziom cholesterolu, ale również na procesy zapalne w organizmie. Badania sugerują również, że dieta bogata w tłuszcze trans może wpłynać na większe ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera.

Podsumowanie

Dieta bogata w zdrowe tłuszcze może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera. Zdrowe tłuszcze można znaleźć w produktach takich jak: olej rzepakowy, olej lniany, oliwa z oliwek, orzechy, nasiona, ryby oraz owoce morza. Z kolei tłuszcze trans, które są obecne w produktach przetworzonych, fast foodach oraz margarynie, są uważane za szkodliwe dla organizmu oraz mogą wpłynąć na większe ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Dlatego warto pamiętać o odpowiednim doborze tłuszczów w codziennej diecie.

Dodaj komentarz

Autor

Bartosz Kaczmarczyk – Miłośnik motoryzacji, z zawodu analityk biznesowy. Uwielbiający podróże i poznawanie innych kultur. Na codzień prowadzi małe przedsiębiorstwo i fascynującego bloga.